Kedd, 2024-05-21, 17:20:49
Üdvözöllek Vendég | RSS
Nyitólap » Fájlok » Fájljaim

Napkollektorok
2011-12-29, 14:42:43

Napkollektor

 

A napkollektor nem más, mint a Nap fényenergiáját hőenergiává átalakító berendezés, amit legtöbbször víz melegítésére használnak, de előfordul hőcserélő közegként légnemű anyag is. Ezt a felmelegített anyagot használják fűtésre, használati melegvíz készítésére, valamint medence vizének melegítésére.
Gyakran keverik össze a napkollektort és a napelemet, de a kettő már csak működési elvéből és felhasználásából eredően sem ugyanaz! Míg a napkollektor melegvizet szolgáltat, a napelemet elektromos áram termelésére használják.
A napkollektorok piaca világszerte robbanásszerűen bővül. Ma már számtalan gyártó kínálja a termékeit, a laikus számára sokszor szinte áttekinthetetlen a választék.

A leginkább elterjedt típusok:

1.    Síkkollektor

A napkollektorok legelterjedtebb, legismertebb változata az úgynevezett síkkollektor. A sík napkollektor felépítése egyszerű, többek között ebben rejlik magas fokú megbízhatósága is. A síkkollektor elöl üvegezett, oldalt és hátul hőszigetelt lapos dobozszerkezetből épül fel, melyben belül egy jó napsugárzás elnyelő képességű lemezre erősített rézcsőkígyó található, mely felmelegíti a benne áramló folyadékot. E rendszerek előnye – a hosszú élettartamon (10-20 év) kívül -  a letisztult, problémamentes működés. Az elmúlt évtizedekben ugyanis bőven volt idő a kezdeti „gyermekbetegségek” leküzdésére, így elmondható, hogy a ma kapható, hagyományos, síkkollektoros rendszerek valóban kifogástalanul működnek, minden időjárási körülmény esetében hozzák a tőlük elvárható teljesítményt.

2.    Vákuumcsöves kollektor

A vákuumcsöves napkollektor az újabb műszaki fejlesztések eredménye. Az ikerüveges változat alapötlete a termoszüvegektől ered. A dupla üvegfal belső felére gőzöléses eljárással hordják fel az abszorberréteget. A külső üvegcső teljesen átlátszó. A beeső fény a belső üveg felületén hővé alakul, melyet az üvegcső belsejében elhelyezett fűtőcső továbbít a gyűjtőegységbe. Innen a rendszerben keringtetett folyadék a víztartályba szállítja az átvett hőt. A két üvegcső közötti teret vákuum tölti ki, amely a hőszigetelést biztosítja.
A hőcsöves vákuumcsöves napkollektorok esetében nagyon oda kell figyelni a nyári hőelvételre. A napkollektorok természetes állapota ugyanis, hogy az általuk megtermelt hőt elvezetjük, hasznosítjuk. Ha a vákuumcsöves napkollektoros rendszerek éppen a nyári időszakban, amikor a legtöbb hőt termelik, sokat kényszerülnek állásra, úgy ez logikus módon rossz hatással lehet a kollektorok élettartamára. A hőcsövek ugyanis csak egy meghatározott ciklusszámot képesek „túlélni”, amely a különböző gyártói számítások szerint kb. 15 évre maximalizálja az ilyenfajta vákuumcsöves kollektorok élettartamát. Sajnos ez a technológia még nem olyan régi, hogy ezt a megjósolt időszakot ellenőrizni lehessen, az azonban bizonyosnak tűnik, hogy a szélsőséges üzemi állapotok nem segítik elő az élettartam kitolását. 
Általánosságban elmondható tehát, hogy a vákuumcsöves kollektorok telepítését csak akkor javasoljuk, ha megoldható az egész éven át tartó egyenletes hasznosítás és működtetés. Ez a fűtésrásegítésre készült nagyobb rendszerek nyarankénti többlethőjének pl. medencefűtésre történő felhasználását jelenti.

Kategória: Fájljaim | Hozzáadta: Tibi
Megtekintések száma: 538 | Feltöltések: 0 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Név *:
Email *:
Kód *:
Belépés
A fejezet kategóriái
Fájljaim [4]
Keresés
Körkérdésünk
Értékeld honlapomat
Összes válasz: 55
Barátaink:
  • Honlap létrehozása
  • Ingyenes online játékok
  • Online Munkaasztal
  • Oktató videók
  • uCoz Rajongók Oldala
  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0